Moje dziecko ma autyzm Szanowni Państwo, możecie nam pomóc w nierównej walce z chorobą. Terapia naszego syna jest bardzo żmudna i kosztowna. Bardzo prosimy o pomoc. FUNDACJA DZIECIOM ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ 01-685 Warszawa, ul. Łomiańska 5 nr konta: 41 1240 1037 1111 0010 1321 9362 z dopiskiem: na leczenie i rehabilitację Juliusza Rosłaniec
niedziela, 15 lutego 2009
Podstępny autyzm

Podstępny autyzm

Wiele dzieci posiada cechy autystyczne, nawet jeśli nie zdiagnozowano u nich choroby - wynika z badań brytyjskich naukowców, o których informuje "Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry".

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, w których wzięło udział 8 tys. dzieci, wykazały, że cechy autystyczne mogą być niezauważalne i wiele osób może je posiadać wcale o tym nie wiedząc. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet te niezauważalne cechy mogą mieć wpływ na rozwój dziecka i utrudniać jego komunikację z otoczeniem.
Najbardziej podatni są chłopcy, u których autyzm występuje znacznie częściej niż u dziewczynek.

Naukowcy twierdzą, że obecność cech autystycznych nie ma związku z poziomem IQ, choć wśród dzieci posiadających wysoki współczynnik inteligencji werbalnej, określającej zdolności językowe, dziewczynki są w stanie lepiej komunikować się z otoczeniem niż chłopcy.

Prowadzący badania prof. David Skuse podkreśla, że w obliczu tych faktów nie powinno się dzielić społeczeństwa na osoby autystyczne i resztę.

"Należy mieć świadomość, że istnieją dzieci, u których nie zdiagnozowano autyzmu, lecz mają podwyższony poziom cech autystycznych. Dzieci te częściej niż inne mają problemy emocjonalne" - mówi prof. Skuse.

Naukowcy mają nadzieję, że uzyskane informacje pozwolą lepiej zbadać uwarunkowania genetyczne autyzmu i opracować skuteczniejsze metody terapii. Możliwe, że wyposażeni w taką wiedzę rodzice i nauczyciele będą bardziej świadomie reagować na zachowanie dzieci o cechach autystycznych.

 

Artykuł pochodzi ze Strony Dzieci sprawnych inaczej: Tutaj

 

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym opublikowało broszurę „TWOJE DZIECKO JEST INNE – informacje i porady praktyczne dla rodziców dzieci zagrożonych niepełnosprawnością bądź dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w wieku 0-7 lat” - można pobrać w formie Pdf ze strony Stowarzyszenia: Tutaj

 

Dzisiaj tylko tak informacyjnie.

 

sobota, 26 stycznia 2008
Tort ze śniegu
       
Wczoraj wieczorem bawiłam się w lotnika i na Canal+ natrafiłam na film pod tajemniczym dla mnie tytułem "Tort ze śniegu". Zaczęłam go oglądać ze względu na sympatycznego aktora Alana Rackmana.  Wkrótce okazało się, że tematyka filmu jest mi bardzo bliska.  Splot wypadków doprowadza do spotkania bohatera granego przez A.R. z autystyczną kobietą,  w tej roli Sigourney Weaver.
A ja przez cały czas zastanawiałam się czy tak będzie wyglądało życie mojego dziecka w przyszłości? Czy mój synek będzie umiał sobie przynajmniej tak radzić? Co naprawdę czuje mój mały? Czy on czuje w ten sposób? Co jest normą w naszym świecie i czy on będzie wciąż wykraczał poza ową normę?
Wiem jedno, na pewno nie będzie miał tak perfekcyjnie wysprzątanego domu...
Myślę, że warto obejrzeć ten film, można się nawet poświęcić i wstać w niedzielę o 8.30.
http://www.cyfraplus.pl/cgi-bin/cyf/index/full/18804
Coś nabałagiłam i musiałam napisać notkę po raz drugi.
środa, 16 stycznia 2008
Wczesne symptomy wskazujące na autyzm.

Test imienny dla rocznych dzieci pozwala wykryć autyzm

Jak sprawdzić czy roczne dziecko nie jest w grupie ryzyka. Wg ekspertów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis należy przeprowadzić prosty test imienny. Należy rutynowo sprawdzać czy roczne dzieci reagują na swoje imię.  Cały artykuł  

http://kopalniawiedzy.pl/wiadomosc_2240.html
Oddetchnęłam z ulgą, co znaczy, że nie jestem czujna.  Nie mam tu na myśli Julka, tylko jego młodszą siostrzyczkę, Judysię.

W przypadku Julka pierwszym badaniem było badanie słuchu (większość rodziców od tego chyba zaczyna). Słuch w porządku, a dziecku nie zadarzyło się odwrócić głowy w reakcji na nasze wołanie do niego po imieniu.