Moje dziecko ma autyzm Szanowni Państwo, możecie nam pomóc w nierównej walce z chorobą. Terapia naszego syna jest bardzo żmudna i kosztowna. Bardzo prosimy o pomoc. FUNDACJA DZIECIOM ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ 01-685 Warszawa, ul. Łomiańska 5 nr konta: 41 1240 1037 1111 0010 1321 9362 z dopiskiem: na leczenie i rehabilitację Juliusza Rosłaniec
niedziela, 24 października 2010
Co u nas słychac?

A raczej co słychac u Julka?

Miałam już dawno napisac - w wakacje byliśmy na 2 turnusach treningu słuchowego Tomatisa.

Nie zauważyłam spektakularnych zmian - żadnej mowy, nowych dźwięków. Pogorszyło się spanie.

Ale są też 2 duże plusy.

Julek mniej boi się psów.  To zasługa nie tylko Tomatisa, ale też dogoterapii, którą miał w poprzednim roku w zerówce.

Z tym, że dopiero po powrocie z Tomatisa zauważyliśmy chęc kontaktu.

Julek sam szedł do budy, próbował wypuszczac psa, czasami nawet go głaskał.

Do tej pory, zasłaniał uszy na widok jakiegokolwiek psa, a co więcej nie szedł na podwórku dziadków ścieżką która prowadziła do budy psa - w rezultacie musieliśmy wchodzic do domu dziadków przez taras, a nigdy drzwiami wejściowymi, bo Julek już na początku ścieżki padał na ziemię z głową zakrytą rękoma.

Uwierzcie, że byłam maksymalnie zaskoczona jak Julek pierwszy raz poszedł do budy psa. Nie mniej byłam zdziwiona, gdy na spacerze pogłaskał obcego psa (za pozwolniem właściciela)

Jak znajdę zdjęcie to wrzucę.

Drugi plus - wychodzi z domu na podwórko i nie pędzi od razu do samochodu, tylko spokojnie potrafi przejśc kawałek - aczkolwiek wciąż boi się pracowników zakładu, który jest na tym samym podwórku co nasz dom.

 

Tak wygląda chłopiec, który jeszcze niedawno biegł na oślep przed siebie na widok psa z głową zakrytą rękoma.

 

Julek i pies

niedziela, 24 maja 2009
Hipoterapia

W poniedziałek rozpoczeliśmy hipoterapię.

Dwa lata temu Julek rozpoczął przyjaźń z koniem, ale niestety po kilku spotkaniach musieliśmy przerwać z powodu wyjazdu do Warszawy. Przez dwa lata nie jeździliśmy do Maniówki, a Julek i tak dobrze pamiętał teren i konie. I tu nastąpiło rozczarowanie - nie było jego ulubionego konia - Mistera. Julek nigdy nie jeździł na Misterze, ale lubił go obserwować i lubił jak dawaliśmy mu suchy chlebek. Rozczarowanie brakiem ulubionego konia wywołało płacz i bunt, ale już wkrótce Julek siedział na koniu w towarzystwie opiekuna.  I był bardzo zadowolony, głaskał konia, dotykał jego sierści i grzywy. Na drugim spotkaniu Julek siedział już sam na koniu przez prawie pół godziny, nawet leżał na nim przytulony buzią do konia.

Bardzo jestem z tego zadowolona, bo wierzę, że to pomoże mu pokonać lęk przed zwierzętami, a dotego wpłynie pozytywnie na jego postawę i może dzięki temu nie będzie się garbił (a już zaczął).

niedziela, 26 kwietnia 2009
Jak po grudzie.

Wdrażanie nowego programu idzie jak po grudzie.

Po pierwsze, Julek przez ponad 2 tygodnie zmagał się z chorobą. Był osłabiony, dużo spał, a każda prawie aktywność fizyczna, a nawet śmiech kończyły się silnym atakiem kaszlu. Pozwalałam mu więc spać i robić to co chce - mam na myśli oczywiście zabawę.

Po drugie, nie spodziewałam się, że tak ciężko będzie mi się "wygłupiać". Niby nigdy zabawa z dziećmi nie sprawiała mi problemu, ale... gdzieś zgubiłam to dziecko w sobie. I cały czas jest we mnie to zniechęcenie - skoro nie chce się ze mną bawić, to nie będę go na siłę zmuszać, bo co to za zabawa. 

Ale powolutku staramy się iść do przodu. Niektóre ćwiczenia Julek uwielbia - np. zabawa w wodzie- mógłby nie wychodzić z wanny i troszkę chyba jest zaskoczony miłą odmianą, bo mama nie pogania w kąpieli, a nawet sama się bawi jego (nowymi) zabawkami. Inne robi tylko dla nagrody. Sęk w tym, że w tym programie nie mamy nagród takich jak wcześniej, a Julek jest bardzo silnie do nich przyzwyczajony. Nawet długa przerwa nie sprawiła, że zapomniał o nich.   Są też ćwiczenia, których Julek nie chce robić wcale, bo co może być ciekawego w slalomie między meblami w salonie?

środa, 01 kwietnia 2009
AutismPRo

Po kilku miesiącach oczekiwań, przekładania terminu szkolenia (co było związane z różnymi wypadkami losowymi) 2 tygodnie temu byliśmy na pierwszym spotkaniu- szkoleniu AutismPRO, a w poniedziałek na pierwszej konsultacji.

Tym razem wybrałam coś zupełnie skrajnego w porównaniu do behawiorki, bo metodę społeczną. Zobaczymy, czy się sprawdzę, czy umiem wystarczająco się wygłupiać, wczuć się w rolę. Na razie zbieram potrzebna materiały, kompletuje sprzęty, tłumaczę sobie ćwiczenia (bo cały system jest w języku angielskim) i zabieramy się do pracy - a raczej do zabawy.

Ponieważ temat szkoły odsunęliśmy w czasie, mamy odroczenie do 10-tego roku życia, a dotego jednak zdecydowałam o posłaniu Julka do przedszkola specjalnego, to w domu nie mam ochoty zajmować się ćwiczeniami typowo edukacyjnymi, przystosowującymi go do szkoły. Dużo bardziej zależy mi na jego kontaktach z otoczeniem, na tym by umiał się bawić na tyle, by mieć kiedyś jakichś kolegów i oczywiście zależy mi na jego samodzielności i na tym będziemy głównie się skupiać. 

środa, 04 czerwca 2008
Masaż logopedyczny
Jak już wspominałam, kiedyś często robiliśmy masaż logopedyczny. Przede wszystkim dlatego, że Juluś okropnie się ślinił, wszystko gryzł. Po prostu miał bardzo niedostymulowane okolice ust. Chciałam w necie znaleźć stronkę pani, która kiedyś prowadziła Julka, ale stronki tej już nie ma. Znalazłam inne z takimi samymi ćwiczeniami.
wtorek, 03 czerwca 2008
A w czerwcu....

 

A w czerwcu skupimy się na masowaniu buzi i rączek.

Muszę sobie dokładnie masaż logopedyczny, który robiłam przez pewien czas, gdy mały miał problemy ze ślinieniem się i gryzł wszystko i wszystkich. 

Teraz nie gryzie ludzi, ale wszystko wkłada do buzi, a szczególnie książki.

Zbiera też różne śmieci, takie które przypominają mu steropian i ładuje oczywiście do paszczy.

 

 A rączki dodatkowo będziemy masować, bo znowu wróciło szczypanie i silne łapanie za ubrania.

Z mojego zadania na maj niewiele wychodzi, ponieważ w większości przypadków Julek odmawia współpracy. Tak w ogóle, to od powrotu z Warszawy, wygląda jakby Julek cofnął się w czasie i znowu wracają różnego rodzaju fikasacje, o których myślałam, że są już dawno za nami. 
niedziela, 11 maja 2008
Przepisy na materiały do zabaw plastycznych
W związku z poprzednim postem, poszperałam troszeczkę w sieci i znalazłam przepisy na bezpieczne materiały.
W przypadku Julka wszystko musi być jadalne, bo szybko wędruje do buzi, albo jest wcierane w oczy.

Pomysły, jak zabawić i zająć najmłodszych

1.kreda domowej roboty
barwnik spożywczy (w proszku)
1/2 filizanki wody
3 łyżki gipsu
folia aluminiowa lub papierowe kubeczki
Wodę, gips i barwnik dobrze razem wymieszaj. Zawiń w folię aluminiową w rulon i zostaw do wyschnięcia. Gotowe.
Wariant 2: Napełnij kubeczki otrzymaną masą. Po wyschnięciu natnij kubek i
wyjmij z niego zaschniętą kredę. Kreda przygotowana w ten sposób nie łamie się
tak często, jak ta z rulonu.

2.słone ciasto
2 szklanki mąki
2 szklanki soli (możesz zrobic mniej lub więcej masy zachowując proporcje 2:2:1)
1 szklanka ciepłej wody
Wymieszaj dokładnie składniki, tak, żeby powstała jednolita masa, która nie klei się do suchych rąk.
Do masy można dodać parę kropel barwnika spożywczego lub wykorzystać mieloną kawę (kolor brązowy), sok z buraka (czerwony),.Figurki z ciasta solnego można pomalować farbkami plakatowymi lub wodnymi powyschnięciu. Aby “produkt” był twarlszy, po uformowaniu zostawiamy go do wyschnięcia przez noc, a następnie wsadzamy do piekarnika na 45 minut (ok. 150 stopni C).

3.piaskowa masa plastyczna
1 szklanka wody
1 szklanka mąki kartoflanej
2 szklanki piasku (czystego i przesianego)
stary garnek i duża łyżka do mieszania
Podgrzej w garnku wodę z piaskiem, dodaj mąkę kartoflaną i mieszaj, aż powstanie jednolita masa. Zdejmij z ognia i zostaw do ostudzenia. Masę można podzielić na kilka części i do każdej dodać odrobinę barwnika spożywczego.

4.masa plastyczna (domowa ciastolina)przepis 1
400 g mąki
200 g soli
2 łyżki oleju
2 łyżki ałunu
1/2 l gorącej wody
barwnik spożywczy( farbki do malowania jajek wielkanocnych oraz gęsta plakatówka też będą dobre)
duża łyżka do mieszania
Wodę doprowadź do wrzenia. W tym czasie wymieszaj pozostałe składniki w dużym naczyniu. Kiedy woda będzie wrząca wlej ją ostrożnie do reszty i dobrze wymieszaj. Jeśli masa przestygła, można mieszać rękoma. Masę można podzielić na kilka części i do każdej dodać odrobinę barwnika spożywczego.
W szczelnie zamkniętym pojemniku można masę bardzo długo przechowywać.

5.masa plastyczna - przepis 2
1 szklanka skrobi kukurydzianej
1,1/3 szklanki wody
2 szklanki soli
barwnik spożywczy( farbki do malowania jajek wielkanocnych oraz gęsta plakatówka też będą dobre)
2/3 soli rozpuść w małej ilości wody i zagotuj. Następnie wymieszaj skrobię kukurydzianą z pozostałą wodą i wlej do roztworu z soli. Na koniec dobrze wymieszaj, podziel na częsci.

6.płyn na bańki mydlane - przepis1
1/2 l ciepłej wody + 4,5 l
375 g szarego mydła
13 g kleju do tapet
250 g cukru
1/2 l wody i pozostałe składniki wymieszać w jednym, dużym naczyniu. Pozostawić na 24 godziny. Po tym czasie dolać resztę wody (4,5 l) i bardzo dokładnie wymieszać

7.płyn na bańki mydlane - przepis2
225 ml płynu do naczyń
3 l wody
1 łyżka gliceryny (do kupienia w aptece)
Wszystkie składniki dobrze wymieszać. Płyn jest gotowy, kiedy przestanie się pienić.

8.farbki na okienne witraże
25 g gumisiów (np. Haribo)
1 łyżka wody
barwnik spożywczy
Gumisie przełożyć do garnka, dodać wodę i na małym ogniu ciągle mieszając rozpuścić. Powstałą masę przełożyć do mniejszych miseczek i kiedy nieco ostygnie, dodać odrobinę barwnika (do każdej miseczki inny). Malować można pędzelkiem lub palcami. Farba szybko twardnieje i można malować nią tylko większe powierzchnie. Zaschniętą farbę usuwa się bardzo łatwo szpachelką lub innym płaskim przedmiotem (np. płytka CD) po uprzednim namoczeniu mokrą gąbką.

9.farbki do malowania palcami - przepis 1
Na każdy kolor farbki potrzeba:
100 ml wody
4 łyżki mąki
barwnik spożywczy (ew. sok z borówek, szpinaku, wiśni lub buraków czerwonych)
Barwnik wymieszaj z wodą (każdy kolor osobno!), dodaj mąkę i dobrze wymieszaj żeby nie było grudek. Gotowe! Farbki przechowuj do 2 tygodni w lodówce w szczelnie zamkniętych słoiczkach .

Farbki do malowania palcami - przepis 2
1 filiżanka skrobi kukurydzianej
2 filiżanki gorącej wody
1 filiżanka zimnej wody
farbki spożywcze
1 torebka żelatyny
Skrobię wymieszaj z 3 zimnej wody aż powstanie gładka pasta. W pozostałej zimnej wodzie rozpuść żelatynę, odstaw na moment. Gorąca wodę bardzo wolno wlej do pasty ze skrobi ciągle mieszając. Na małym ogniu zagotuj i mieszaj jeszcze chwilę. Zdejmij z ognia i dodaj rozpuszczoną żelatynę. Po wystudzeniu podziel na części i do każdej dodaj po kilka kropel barwnika. Tak przygotowane farbki
zachowują zamknięte w słoiczkach w lodówce świeżość przez ponad tydzień.

10.masa papierowa (papmachee)
opakowania po jajkach lub stare gazety (zwykłe, czarno-białe)
woda
duże naczynie najlepiej kubeł lub miednica
1/2 paczki kleju do tapet
1 kg mąki
Opakowania lub gazety potnij na małe kawałki. Przełóż je do naczynia i zalej wodą. Na drugi dzień porządnie wymieszaj i dodaj klej do tapet oraz mąkę. Jeśli masa nie jest gęsta dodaj więcej mąki. Z tak przygotowanej masy można robić fantastyczne rzeczy. Po skończeniu pracy, dzieło musi schnąć, najlepiej na świeżym powietrzu, dopiero wyschnięte dzieło można po malować.

11.Klej
100 g mąki pszennej
0,4 - 0.5 litra wody
Mąkę wymieszać z wodą i bardzo krótko zagotować aż powstanie masą o konsystencji kleju. Przed użyciem należy klej wystudzić. Klej można przechowywać w zamkniętych słoiczkach w lodówce przez kilka tygodni. Klej nadaje się do np. naklejanek, obklejania większych powierzchni np. balonów itp.
Klej nie jest trujący!

12.masa plastyczna do …zjedzenia
1 filiżanka masła orzechowego
2 filiżanki mleka w proszku
1 filiżanka miodu
(jeśli potrzebujesz mniej lub więcej masy - nic prostszego. Zachowaj tylko
proporcje 1:2:1
Wszystkie składniki dobrze wymieszaj. W razie potrzeby, jeśli masa będzie za rzadka, dodaj więcej mleka w proszku. Po skończonej pracy każde z dzieci może po prostu zjeść swoje arcydzieło.

13.farbki do malowania ciała 1
filiżanka skrobii kukurydzianej
1/2 filżanki wody
1/2 filiżanki kremu (np.nivea)
1/2 barwnik spożywczy
Wszystkie składniki oprócz barwnika dobrze wymieszaj. Powstałą masę podziel na tyle części ile masz kolorów. Teraz, do każdej części dodaj kolor i wymieszaj ponownie. Gotowe. Możesz bez obaw pozwolić dziecku się tym wymalować. Farbki nie są trujące i zmywają się łatwo w ciepłej wodzie z mydłem.

14.masa solna
15 pełnych łyżek mąki
15 łyżeczek soli
2 łyżki oleju
1/4 litra gorącej wody
barwnik spożywczy, jeśli masa ma być kolorowa
Wszystkie składniki wymieszaj dokładnie i zagniataj, aż powstanie plastyczna masa bez grudek. Na koniec dodaj barwnik.

15.farbki do malowania ciała 2
Na każdy kolor
1 łyżka pudru do pielęgnacji niemowląt
1 łyżka talku
1 łyżka kremu Nivea
barwnik spożywczy
Puder, talk oraz krem dobrze razem wymieszaj, aż powstanie jednolita masa. W zależności od jej konsystencji i oczekiwanej intensywności koloru dodaj teraz barwnik. Gotowa farbka zmywa się ze skóry mokra gąbką. Resztki można przez jakiś czas przechowywać w małych pojemniczkach lub wykorzystać do malowania na papierze

 

 

Idę robić klej.

czwartek, 08 maja 2008
Zadanie na miesiąc maj.

Znana to prawda, ale muszę sobie ją ciągle powtarzać. Pomimo problemów na wielu frontach należy skupić się w pracy nad jednym obszarem.

Tak więc w miesiącu maju skupiamy się na pracy rączek.

Niestety sprawność rączek Julka pozostawia dużo do życzenia, a motywacja do tego by te rączki wykorzystywać jest jeszcze mniejsza.

Od pewnego czasu staramy się uczyć samodzielnej zabawy, ale jak można się przy tym nie frustrować, skoro ręce odmawiają posłuszeństwa. Ruchy są kanciaste, paluszki nie zaciskają się jak trzeba, do tego często całe rączki drżą.

Kiedyś sobie zapisywałam na luźnych kartkach propozycje do pracy z Julkiem. Niestety kartki odfrunęły. Mam nadzieję, że blog tak szybko nie odfrunie.


 

1. Zabawa masą solną - pół szklanki mąki, pół szklanki soli i trochę ciepłej wody tak żeby się ładnie wszystko skleiło, ale aby nie kleiło się do rąk.

Dzisiaj próbowaliśmy ściskać kulki w rączkach, wałkować, turlać kuleczki w rączkach i na stole, robić z tego placki. Najlepiej wychodziło robienie dziurek paluszkiem.

Niestety wszystko to przy akompaniamencie popłakiwania.

2. Zabawa modeliną - podobnie jak masą solną, z tym , że mamy przyrząd do wyciskania.

3. Zabawa plasteliną na patyczku - najchętniej, bo Julkowi przeszkadza jak patyczek lub kredka są czymś oklejone, więc z uporem maniaka zrywa plasteliną.

4. O i jeszcze, do masy solnej, modeliny i plasteliny można używać foremek do ciasteczek.

5. Wyklejanie kartki plasteliną.

6. Zastanawiałam się czy nie spróbować zrobić makaronu razem z Julkiem.

7. Zabawa kisielkiem (jeszcze nie próbowałam).

8. Zabawa kaszą, grochem, ryżem - wkładanie do tego rąk, przesypywanie przez palce, przesypywanie z pojemniczka do pojemniczka.

9. Malowanie rękoma. Gdzieś miałam książkę z przepisem na farby jadalne. Muszę koniecznie poszukać i wypróbować.

10. Może wydzieranki? Tylko muszę w tej książcę znaleźć przepis na klej.


 

Mam nadzieję, że dzięki zwiększonej ilości takich zabaw Julek poczuje w końcu swoje ręce.

Rysowanie kredkami, układanie układanek, nanizywanie korali na sznurek na razie zupełnie nie wychodzi pomimo wielu miesięcy ćwiczeń w ośrodku i w domu.

Może macie jeszcze jakieś propozycje.?

Jako matka zwariowana na punkcie wszelkich robótek zastanawiałam się nad wprowadzeniem małego krosna, ale to chyba jednak wyższa szkoła jazdy.

sobota, 08 marca 2008
Czy są jakieś postępy?
 

To pytanie pada podczas prawie każdej rozmowy z rodziną, znajomymi.

Musze się zastanowić.

1. Rzadko piszę o problemach toaletowych, ale na tym froncie trwają ciągle prace.

Julek od lipca ma tzw. trening toaletowy. I wciąż wracamy do domu z siatami ubrań do prania. Chociaż muszę przyznać, że coraz więcej jest dni suchych. Oczywiście do centrum, na spacer i z powrotem oraz do spania Julek jest w pieluszce.  Jest to coraz trudniejsze, bo dziecko rośnie, a pieluchy robią się zbyt małe (te duże są bardzo drogie).

W domu mam ustawiony timer i chodzimy co 20-minut. Ponieważ jest to trochę obciążające, to w domu przeprowadzam trening toaletowy dopiero od miesiąca, wcześniej każde założenie majteczek kończyło się kałużą.

Poza tym Julek coraz lepiej radzi sobie z tablicą komunikacyjną, na której jest minitoaletka lub zdjęcie sedesu oraz inne symbole. Umie wybrać adekwatny symbol, czyli toaletkę jeśli chce siku.

Pewnie popełniam spory błąd i utrudniam mu uczenie się komunikowania, bo bardzo często zgaduję, tzn. obserwuję go i wiem, że jeśli zaczyna ściągać spodnie to chce siku.

A dzisiaj nastąpił kolejny krok naprzód. Julek 2 razy zrobił kupkę na toaletę. To duże osiągnięcie, bo do tej pory robił tylko w pieluchę i to głównie na spacerze.

Coś się ruszyło, Julek zaczął odczuwać sygnały płynące z jego ciała i potrafi zakomunikować. Ale jeszcze dużo pracy nas czeka, zanim będzie potrafił się powstrzymać przez jakiś czas.

2. Od początku lutego Julek w ramach terapii ma zajęcia z logopedą. Cieszy mnie to bardzo. Z relacji terapeutek wynika, że zaczyna robić takie rzeczy jak: dmuchanie piórka, gaszenie świeczki, wysuwanie języka na zawołanie, kłapanie zębami, a także wymawianie nowych głosek. Ostatnio ćwiczą głoskę P. Oczywiście do mowy jeszcze daleko, szczególnie do mowy spontanicznej.

3. Jest też cała lista umiejętności, które Julek posiadł odkąd jest w centrum, ale są to drobne rzeczy dla zwykłego dziecka i są dopiero bazą do budowania bardziej złożonych czynności.

Na pewno nie takich postępów oczekują wszyscy. Ja też miałam nadzieję, że będzie lepiej.

piątek, 23 listopada 2007
Akupresura

Na razie nie widać efektów akupresury, a to dlatego, że od jakiegoś czasu przestałam masować smyka. Ponieważ zwykle robię to późnym wieczorem kilka razy udało mi się zasnąć zanim zrobiłam i wytarły się nam kółeczka. Nie chciałam robić na pamięć, bo mogłam nie trafić w odpowiedni punkt.

Dodatkowo od jakiegoś czasu Julek dostaje takich drgawek, przytwiera oczy, tak, że widać mu ruszające się białka, a po chwili patrzy jakby nie poznawał, gdzie jest. Wcześniej też tak było, kiedy np. brałam go na ręce i przenosiłam do łóżka, gdy zasnął w innym miejscu. Kiedy tylko ten problem się pojawił (kilka lat temu) konsultowałam się z lekarzem, który wykluczył padaczkę. Problemem są raczej napięte mięśnie. Badania wykazały, że jego organizm jest w permanentym stresie.

Tyle, że te drgawki nasiliły się i nie mogłam masować, a tym bardziej nie mogłam położyć go na brzuchu, aby postawić mu bańki.

Dopiero w tym tygodniu wpadło mi do głowy, że winny może być audiometr - przyrząd, którym wykonouje badanie. Może nawet prąd z baterii tak go pobudza.

Dzisiaj pojechaliśmy na kolejną wizytę u chińskiego doktora. Gdy mu powiedziałam o tych objawach, on stwierdził, że problem tkwi w złym funkcjonowaniu śledziony, przede wszystkim dlatego, że źle działa wątroba i blokuje śledzionę. Dostaliśmy inne punkty do masowania i na razie bez baniek. Zobaczymy.


Od trzech lat Julek jest na diecie bezmlecznej, bezglutenowej i bezcukrowej. Efektem był lepszy sen w początkowej fazie oraz zwiększona odporność na infekcje. Z tym, że dieta była uproszczona - jadał wędliny ze sklepów, pijał soczki z kartonu.

Ostatnio poczytałam znowu o diecie przy candidzie i postanowiłam zaostrzyć dietę. Przede wszystkim postanowiłam wyeliminować z diety wędliny, które zawierają przecież gluten, mleko i cukier dla smaku.

Następnym krokiem będzie rezygnacja z soczków z kartoników oraz wyeliminowanie wieprzowiny. Zawsze zastanawiałam się o co chodzi z tym zakazem jedzenia wieprzowiny. A przecież ona "przyciąga" grzyby.

Na liście zakazanych produktów znajdują się także inne wędzone wyroby jak np. ryby, ale tu nie będzie problemu, bo Julek nigdy nie jadł wędzonych ryb. W ogóle nie przepada za rybami ze względu na ich specyficzny zapach.

Trzeba też wyeliminować grzyby, orzechy (nie podaję ze względu na to że są silnymi alergenami) oraz suszone owoce. Owoców suszonych Julek je niewiele, ale chyba jednak będę mu dawała chociażby namoczone i w niewielkich ilościach.

Nie ma łatwo to moje dziecko, ale mam nadzieję, że to się opłaci.

 
1 , 2 , 3